logopeda Poznań - jak wspomagać rozwój mowy

- Wypowiedzi osób z najbliższego otoczenia powinny być poprawne.
- Do dziecka należy mówić powoli, wyraźnie.
- Należy unikać języka dziecinnego (spieszczania) w trakcie rozmowy z dzieckiem. Rodzicu pamiętaj, twoja wymowa jest wzorcem do naśladowania przez twoje dziecko! Zwracaj więc uwagę na to, jak sam mówisz.
- Nie należy gasić naturalnej skłonności dziecka do mówienia obojętnością, cierpką uwagą, lecz słuchać uważnie wypowiedzi, zadawać dodatkowe pytania, co przyczyni się do korzystnego rozwoju mowy.
- Wskazane jest częste opowiadanie dziecku bajek, czytanie, oglądanie wspólne filmów i rozmawianie na ich temat.
- Zwracaj się do dziecka w taki sposób, żeby widziało twoją twarz, będzie mogło obserwować i naśladować ruchy narządów artykulacyjnych. - Opisuj słowami co robisz przy dziecku, co się dzieje wokół niego.
- Zwracaj uwagę, by wypowiedzi dziecka były dłuższe, niż jedno słowo. Rozszerzaj jego wypowiedź, dodając jakieś słowa.
- Zachęcaj swoje dziecko do mówienia. Chwal i spraw, aby rozmowa była dla dziecka przyjemnością. - Obserwuj sposób oddychania dziecka. Powinno oddychać nosem. Gdy zauważysz, że oddycha ustami, poproś pediatrę o ustalenie przyczyny lub udaj się do laryngologa. Dobry logopeda powinien zwrócić na to uwagę i poinformować rodziców, że dziecko oddycha ustami.
-Rysując z dzieckiem, mów co kreślisz- etapy rysowania. Zachęcaj dziecko do wypowiedzi nt. rysunku.
- Jeżeli dziecko osiągnęło już wiek, w którym powinno daną głoskę wymawiać, a nie robi tego, należy zgłosić się do specjalisty i logopeda ustanowi odpowiednią terapię logopedyczną.

Jeżeli masz jakieś pytania, logopeda udzieli Ci odpowiedzi.