logopeda Poznań - kiedy do logopedy

Najczęściej zadawane przez rodziców pytanie to: czy mowa mojego dziecka rozwija się prawidłowo, czy logopeda powinien objąć je opieką? Domyślają się, że pociecha mówi zbyt mało, przekręca wyrazy, pomija głoski, lecz uspokajani przez lekarza pediatrę zwlekają z wizytą u logopedy.

Drodzy Rodzice, jeżeli jesteście zaniepokojeni mową waszego dziecka, warto skonsultować się ze specjalistą od mowy - logopedą. Jestem pewna, że wizyta rozwieje wszelkie wątpliwości, otrzymacie zestaw ważnych informacji a dziecko przyjemnie spędzi czas. Jeśli okaże się, że terapia logopedyczna jest konieczna , należy pamiętać, że tylko systematyczna praca przynosi efekty; każdy miesiąc jest ważny i żadnego nie da się powtórzyć.

Dziecko, które rozpoczyna naukę w szkole podstawowej powinno mieć ukształtowaną poprawną mowę ale także właściwą sprawność narządów artykulacyjnych. Rozwój mowy ulega ukończeniu, zatem wszystkie głoski w mowie spontanicznej powinny być artykułowane prawidłowo.

Gdyby rozwój mowy wszystkich dzieci w przedszkolu przebiegał prawidłowo, wystarczyłyby tradycyjne, ujęte programem zajęcia ortofoniczne. Niestety tak nie jest, gdyż część dzieci przedszkolnych dotknięta jest różnorakimi zaburzeniami mowy.

Jak wynika ze statystyk, mniej więcej co trzecie dziecko w przedszkolu wymaga szczególnej i zindywidualizowanej opieki często nawet pomocy specjalistycznej. Co więcej, potoczna obserwacja, jak również badania wyrywkowe przemawiają za tym, że skala zjawiska rośnie, niż maleje.(G.Demel)

Jeżeli masz jakieś pytania, logopeda udzieli Ci odpowiedzi.